הקיץ כבר כאן – זה הזמן לדעת כל מה שצריך על מזגנים לרכב

לפני שהספקנו לשים לב, הקיץ הגיע ואיתו החופש הגדול. אז רגע לפני שאתם מעמיסים את המשפחה על הרכב ויוצאים לטיול בכנרת, זה בדיוק הזמן לדעת את כל מה שצריך על מזגנים לרכב, גם כדי שהאישה והילדים לא יתלוננו על החום וגם כדי שתוכלו לשמור על הבטיחות האישית שלכם במהלך הנסיעה הארוכה ברכב.

המזגן הינו ללא ספק הסיבה היחידה שבזכותה אנו מוכנים להניע את הרכב, ולנסוע לטיול עם המשפחה בחודשי הקיץ החמים. מפני שאם מזגן לא עובד, לא רק שנשמע שוב ושוב טרוניות מיושבי הרכב אודות החום הרב והזעה יתרה, אלא גם נסכן באופן מעשי את חיינו, מכיוון שחום מוביל לעייפות שעלולה לגרום להירדמות תוך כדי נסיעה, כמו גם עצבים שעלולים לגרום לנהיגה בלתי אחראית ומסוכנת.

כיצד עובדים מזגנים לרכב?

מזגן הרכב מורכב משלושה חלקים עיקריים, מדחס, מאייד ומעבה. שלושת המרכיבים מקושרים ביניהם במעין מעגל סגור, המכיל בתוכו גז ידידותי לסביבה ולאדם. בעת מנוחה, הגז נמצא במערכת במצב הצבירה המקורי שלו, ואילו כאשר המזגן מופעל, המדחס מעביר את הגז בלחץ גבוה אל המעבה, שם הגז מתעבה והופך לנוזל וזורם אל המאייד.

כאשר הנוזל, שהיה פעם גז, מגיע אל המאייד רמת הלחץ יורדת והוא חוזר למצב צבירה של גז, התהליך הכימי הפשוט הזה צורך חום, ולכן מקרר את סביבת המאייד, כאשר המאוורר הנמצא בסמוך למאייד מזרים את האוויר הקר אל פתחי המיזוג ברכבנו.

תהליך זה הינו מחזורי ונמשך בצורה תקינה, כל עוד אין דליפת גז מהמערכת ואז כלל התהליך איננו אפקטיבי.

תחזוקת מזגנים לרכב

בכדי למנוע מצב בו בצהריי יום קיץ חם תיווכחו לדעת שהמזגן ברכב שלכם איננו תקין, הנה כמה כללים מעשיים לשמירה על המזגן:

  • יש להחליף את מסנן האוויר אחת לכמה שנים, בצעו זאת מבעוד מועד והקדימו תרופה לריח הנוראי שעלול להתפשט בחלל הרכב
  • הפעילו את המזגן מפעם לפעם, גם בימי החורף, כך תוודאו כי המערכת פועלת באופן תקין
  • לא כל תקלה במזגן מחייבת תיקון יקר, נסו קודם להוסיף גז למערכת, בעזרתו של בעל מקצוע, עלות זניחה יחסית
  • אם המאוורר לא עובד, נסו לדפוק בעדינות על הדש בורד, תתפלאו כמה שזה עוזר

חשיבות מזגנים לרכב

קצרה היריעה מלהכיל את כלל היתרונות של מזגן הרכב ותקינות פעילותו, בייחוד בחודשי הקיץ החמים, ולכן יש לוודא כי המזגן מתוחזק באופן תדיר, גם כאשר אינכם משתמשים בו.

רק התחזוקה וההיכרות עם חלקיו השונים של המזגן, יאפשרו לכם לטפל בבעיות מבעוד מועד ובכך למנוע לעצמכם מצבי אי נעימות בהם המזגן מתקלקל, ואתם עומדים חסרי אונים מול בני המשפחה הסובלים והקושי בנהיגה, הקשה ממילא, בחודשי הקיץ.

טיול נעים ובטוח!

עלינו צוות האתר

אתר רכב מזמין אותך לפרסם מאמרים בכל נושא הקשור לעולם הרכב ולהנות מחשיפה גדולה למאמרים שלך באתר שלנו. לקבלת שם משתמש וסיסמא, אנא השתמש בטופס יצירת הקשר בתפריט האתר.