ליסינג פרטי מול ליסינג תפעולי

בשנים האחרונות הפכו המונחים ליסינג תפעולי, ליסינג מימוני או ליסינג פרטי לשגורות בפיהם של חובבי רכב רבים, הייטקסטים ושל סתם כאלה שמתעניינים ברכישת מכונית חדשה. יחד עם זאת בקרב רוב הציבור עדיין שורר בלבול גדול בכל הנוגע לסוגי הליסינג השונים ואנשים נוטים להתבלבל וחלקם אף סבורים כי אין שום הבדל ביניהם מלבד כמובן בשם.

ליסינג תפעולי

המוכר והמפורסם בין סוגי הליסינג השונים הוא הליסינג התפעולי – אשר מזוהה אולי יותר מהכל עם תרבות ההיי-טק המתירנית. בעסקת ליסינג תפעולי, הלקוח (לרוב אלו חברות שזקוקות לצי רכבים גדול ואינן מעוניינות להתעסק בתחזוקה השוטפת שלו), משלם לחברת הליסינג תשלום חודשי ובתמורה חברת הליסינג היא זו שאחראית על כל הטיפול השוטף, לרבות טיפולים תקופתיים, טיפול בתקלות, טסט שנתי וביטוח. ברוב המקרים הליסינג התפעולי כולל גם רכב חלופי ושירותי במקרה הצורך, ולעיתים אף כולל דלק. משך תקופת הליסינג נע לתקופה של בין 3-4 שנים ולאחריה מתחדשת החברה בצי רכבים חדש.

ליסינג פרטי

להבדיל מהליסינג התפעולי, הליסינג המימוני או בשמו השני הליסינג הפרטי מיועד לאנשים פרטיים ששוקלים ורוצים לרכוש רכב חדש אך זקוקים למימון בכדי לעשות זאת. מי שנותן את המימון למימוש עסקה זו היא חברת הליסינג ולא הבנק. רובם המחולט של עסקאות ליסינג פרטי מתבצעות באופן הבא: לאחר שהלקוח בוחר את הרכב בו הוא חפץ, הוא משלם מקדמה כלשהי (בד"כ סכום הנע בין 10-15 אחוזים מהסכום) ואת היתרה הוא פורס לתשלומים חודשיים הנפרסים לתקופה של 4-5 שנים.

בתום תקופת הליסינג שנקבעה בחוזה עומדת בפני האדם הפרטי מספר אפשרויות. הראשונה היא לשלם את יתרת הסכום שנותרה ולרכוש את הרכב. האופציה השנייה היא לשדרג את העסקה הקודמת בעסקה חדשה ולהחליף את הרכב הישן ברכב חדש. האופציה האחרונה היא להחזיר את הרכב ולסיים את העסקה.

בניגוד לליסינג התפעולי מי שאחראי על תחזוקת הרכב וטיפול בכל האספקטים הקשורים לו (כולל אחזקה, טסט, ביקורות וכיוצ"ב) הוא הלקוח – ממש כפי שהיה אחראי לו, כאילו רכש אותו באופן עצמאי.

סיכום

בין אם אתם לקוח פרטי המתעניין בליסינג פרטי ובין אם אתם מנהלים של חברה הזקוקה לצי רכב, מומלץ מאוד לערוך השוואה בין חברות הליסינג השונות ולברר מה העיסקה האטרקטיבית ביותר עבורכם ואילו תנאים תקבלו. ישנם הבדלים בין החברות השונות הן בתנאי העיסקה והן במחיר העיסקה. לאחר ביצוע ההשוואה תוכלו לבחור את העיסקה המתאימה ביותר עבורכם אשר תענה על צרכיכם בצורה המיטבית.

עלינו צוות האתר

אתר רכב מזמין אותך לפרסם מאמרים בכל נושא הקשור לעולם הרכב ולהנות מחשיפה גדולה למאמרים שלך באתר שלנו. לקבלת שם משתמש וסיסמא, אנא השתמש בטופס יצירת הקשר בתפריט האתר.